Čuvena dijastaza
- nana milatic
- Mar 26, 2024
- 2 min read
Svaka trudnica doživjeti će tijekom trudnoće razdvajanje prednjih trbušnih mišića u tzv. dijastazu. Razdvajanje je naravno neminovno obzirom da se trbuh širi, tijelo je puno hormona relaksina koji sve sveze na tijelu rasteže, a bebica u maternici raste i dodatno radi pritisak na vanjsku stijenku trbuha (najviše je tu vidljiva linea alba, ona tamna pruga posred trbuha tj. vezivna opna između mišića). Naravno, razdvojenost trbušne muskulature može se dogoditi i pretilim osobama te osobama koje nepravilno vježbaju, rade fizički posao itd., ali to je već za neki drugi blog.
Međutim, kolika će ta razdvojenost u trudnoći biti te koliko 'štete' će kasnije takva, ne sanirana kroz život učiniti, ovisi prvenstveno o samoj trudnici, o tome da li vježba pod stručnim nadzorom, kako pristupa svom tijelu, držanju, aktivnostima kroz dan te kako diše. Otprilike 50% rodilja doživjeti će prirodno vraćanje tj. spajanje trbušnih mišića (što naravno zavisi o 'ponašanju' ili bolje rečeno postupanju s tijelom nakon trudnoće), a onih 50% morat će se pozabaviti ovim problemom pod stručnim vodstvom trenera koji je specijaliziran za rad s friškim mamama.

Prednji trbušni mišići (dakle oni koji će se razdvojiti) su nam potrebni za stabilnost trupa, držanje te disanje. Kada njihova funkcija oslabi, cijelo tijelo je oslabljeno, dolazi do mnogih kompenzacija (što znači da na krivi način koristimo svoje mišiće i opterećujemo svoje zglobove), do boli, a samim time i lošijeg psihološkog stanja. Bez zdravog tijela nema zdravog duha, to već svi znamo.
Ukoliko nakon poroda osjećamo navedene simptome, ali i zbog kvalitetnijeg funkcioniranja tijela, potrebno je trećem stanju (stanje nakon drugog tj. trudnoće:)) posvetiti malo pažnje.
Dakle, pripazite na ove simptome;
-bol u križima/leđima/vratu
-ne kontrolirano mokrenje
-nadutost
-ne mogućnost obavljanja dnevnih zadataka bez prisutnosti boli
-loše držanje tijela (vrat/leđa)
-otežana stolica
Kako bi smanjili navedene simptome, a kako ne bi dodatno pogoršali stanje (jer može doći i do trbušne kile/herije, prolapsa organa...) poželjno je naučiti pravilno disati, regulirati tlak u trbuhu, izvoditi ciljane, kontrolirane, rehabilitacijske vježbe te paziti na držanje tijela kroz dan i nošenje tereta (bebice).
Ne savjetuje se nošenje steznika jer steznik neće popraviti nastalu štetu, samo će 'zakamuflirati' cijeli problem, a može ga čak i pogoršati. Steznik je preporučljiv jedino na kratki period, onda kada je tijelo prisiljeno obavljati puno zahtjevnih radnji, a mi mu želimo malo (i na kratko!) olakšati.
Kao niti nakon ozljede, operacije i sličnih stanja, bez truda, pametnog pristupa i rehabilitacije ne možemo svome tijelu vratiti formu i zdravlje. Imajte to na umu i volite svoje biće dovoljno da odvojite vrijeme za oporavak.