Tužan život Sylvije Plath
- nana milatic
- Oct 26, 2024
- 2 min read
‘Imala sam sebe, a onda sam se napustila.’
Od cijelog romana, od svih nakićenih, dubokih rečenica, ova me preplavila. Moja je. Oko nje je cijeli jedan život, za roman. Ali neću sada pisati o sebi. To jednog dana…
Pisat ću o Sylvii Plath, o strastvenoj pjesnikinji, književnici koja se cijeli svoj život borila s demonima, više puta pokušavajući skončati svoj život, što joj je na koncu i uspjelo nakon raspada braka s velikim engleskim pjesnikom Ted Hughesom.

Njezin tužan život bio je inspiracija za roman Euforija švedske spisateljice Ellin Cullhed koja je u prvom licu prepričala zadnjih godinu dana prije Sylvijine tragične smrti. Obzirom da je Ellen i sama pjesnikinja i majka dvoje male djece, jako dobro se identificirala s tom teškom dvojnom ulogom, s tim rascjepom između dvaju svjetova kojima je i Silvia pripadala.
Bila žena umjetnica ili nešto drugo (iako zaista vjerujem da je umjetnicama koje su ionako skroz magličaste, posebno izazovno) nije lako pomiriti zahtjeve majčinstva, suprugovanja (eto nove riječi:)) i strasti za ono što te vuče na skroz drugu stranu. Ma ne da nije lako nego je najčešće i nemoguće.
Uza sve to, ukoliko nadodamo sijaset emocionalnih, psihičkih poremećaja, Sylvijinu krizu morala i osjećaja da joj teret svih svjetskih nedaća i nepravda leži na duši, nije čudno da se izgubi tlo pod nogama.
Fantastično je u romanu opisana borba koja se događa unutar nas samih; ta silna želja za slobodom i nesputanom strašću, a opet s druge strane i mirom i predvidljivošću obiteljskog života. Uživala sam, na momente teško proživljavala napisane rečenice, uzdisala, razmišljala. Roman je strašno bolan i tužan, ali ti pokloni puno više od toga.
Mali dodatak, nevezano za ovaj roman, Ted Hughes je nakon samoubojstva svoje žene bivao razapinjan od strane obožavatelja Sylvije Plath, feministica diljem svijeta, a njegovo prezime, koje je inzistirao da stoji uz njezino na grobu, često je uništavano jer obožavatelji nisu mogli podnjeti da tamo uz Plath stoji i Hughes.
Okrivljavali su ga za Sylvijin potpuni slom i samoubojstvo do kojeg je došlo (mnogi su mislili) zbog turbulentnog braka, manjka podrške i Hughesovih afera.
Zanimljivo je da je i pjesnikinja Assia Wevill, zbog koje je napustio Sylviu, također oduzela sebi život na isti način kao Sylvia, tako što je gurnula glavu u plinsku pečnicu, ali za razliku od Silvije koja je učinila sve da zabarikadira prostoriju i zaštiti svoju djecu u susjednoj, Assia Wevill je oduzela život i svojoj četverogodišnjoj kćerki. Strašno.
Euforija je prevedena na više od 25 jezika, a roman je dobitnik prestižnih književnih nagrada. Za moje književne sladokusce.