Koristi od vježanja poklanjamo i bebicama u trbuhu
- nana milatic
- Mar 21, 2024
- 2 min read
Updated: Mar 22, 2024
Neki dan me jedna trudnica priupitala da li vježbanje u trudnoći ima benefite i za bebicu u trbuhu, kao što ima i za nju. Volim takva pitanja jer su znak da žena razmišlja o zdravlju djeteta dok još nije niti ugledalo ovaj svijet, a kada stigne, nema sumnje da će mu pružiti svu moguću skrb i ljubav. Pa kad je već priupitano,a o tome se puno ne priča, evo da ovdje nabrojimo nekoliko važnih prednosti vježbanja kroz trudnoću za naše male glavice;

1. razvoj, rast i optimalno funkcioniranje placente (organ koji nastaje samo u trudnoći i koji je zaslužan da fetus dobije sav kisik i nutrijente koji su mu potrebni). Istraživanja su dokazala da će ta opskrba biti veća kod žena koje vježbaju u odnosu na one koje ne vježbaju (Clapp, 1998; Wolfe, Brenner, & Mettola, 1994).
2. istraživanja su pokazala da vježbanje u trudnoći utječe na smanjenu mogućnost rizika od preranog poroda i manje porođajne težine djeteta. Također je dokazano da bebice čije su mame vježbale u trudnoći, imaju bolji APGAR, mjera kojom se utvrđuje djetetovo fizičko stanje; snaga, jačina plača, mišićni ton i druge fizičke karakteristike (Berkowitz et al., 1983).
3. obzirom da porod može biti izuzetno stresan događaj za bebice, dobro je znati da bebe majki koje su vježbale bolje reagiraju na stres samog poroda i brže se oporavljaju (Hall & Kaufman, 1986).
4. vježbanje u trudnoći utječe na kardiovaskularni sustav bebice u trbuhu. Jedna od sto beba ima problem sa srcem, a taj rizik se drastično smanjuje ukoliko mama vježba kroz trudnoću (Reynolds, 2015). Bebice čije mame su vježbale dok su s njima bile trudne, kasnije kroz život imaju bolji tzv. kardio fitness status (Clapp & Little, 1995).
5. bebice koje su vježbale s mamom u trbuhu za vrijeme trudnoće imaju manji postotak balasne mase i kasnije kroz djetinjstvo manju mogućnost za pretilost (Moyer, Reoyo, & May, 2016).
6. dugogodišnja istraživanja su pokazala da bebice čije su mame vježbale u trudnoći imaju bolje rezultate na testu inteligencije, testu memorije i govora od onih bebica čije mame nisu vježbale u trudnoći (Reynolds, 2013.).
Ono što vam iz osobnog, dvadesetogodišnjeg iskustva u prenatalnom i postnatalnom radu mogu potvrditi je da su naše bebice kod aktivnih mama kasnije u dvorani pravi mali sportaši i mudrice već s nekoliko mjeseci. Stoga, osim što vježbanjem utječemo na zdravlje svake trudnice koja se odluči biti aktivna kroz trudnoću, koristi od vježbanja nisu samo za buduću mamu, velike koristi poklanjamo i našoj djeci. Ukoliko nema doktorskih ograničenja, drage mame-vježbajte kroz trudnoću.