Gestacijski dijabetes
- Jan 30, 2024
- 2 min read
Updated: Oct 2, 2024
Jučer je na Hrt1 u popodnevnom terminu bila emisija o Zdravlju. U toj emisiji pričalo se o gestacijskom dijabetesu. Gestacijski dijabetes je sve veči problem, kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu. Veliki porast viška kilograma, loša prehrana i neaktivnosti, po nekim istraživanjima, razlog je zbog kojeg će se do 2030. ova bolest udvostručiti. Ukoliko znamo,a o tome je bilo puno riječi u jučerašnjoj emisiji, koliko je ova vrsta dijabetesa opasna i za trudnicu i za dijete koje nosi,onda smo svijesni koliko je ova tema važna.

Tko spada u rizičnu skupinu, način liječenja, savjeti o prehrani, faktori koji povećavaju rizik od gestacijskog dijabetesa... Puno toga se pričalo, ali niti u jednom trenutku nije spomenuta jedna izuzetno važna stvar,gotovo ključna-fizička aktivnost i redovito vježbanje prije trudnoće, ali i u trudnoći povezani su sa smanjenjem rizika za obolijevanje, dok kod onih trudnica koje su dobile ovu dijagnozu uključivanje u program vježbanja pomaže kod bolje regulacije šećera u krvi, smanjenja komplikacija u trudnoći i na porodu te općenito poboljšanja ishoda poroda.
Gestacijski dijabetes nikako nije kontraindikacija za vježbanje u trudnoći, naprotiv - upravo se preporučuje! Ali još uvijek postoje trudnice koje misle da je dijabetes kontraindikacija za vježbanje. Zašto-jer nisu dobro informirane. Jedan podatak-trudnice koje počnu vježbati tek u trudnoći, a prije su bile neaktivne, imaju i do 57% manji rizik od gestacijskog dijabetesa. 57%!
Imala sam veliki broj trudnica s navedenom dijagnozom. Neke od njih su mjerile koncentraciju glukoze u krvi prije i nakon vježbanja. Prenatal koji ja vodim je program nižeg intenziteta, u trajanju od 55min (aktivni dio sata je cca 45min), dakle, i u takvom nižem režimu rada, nakon treninga, kada smo mjerile, zabilježen je znatan pad vrijednosti glukoze u krvi. Zar to nije fenomenalno?
Ako se referiramo i na jedno američko istraživanje gdje su utvrdili da se dijetom i redovitim provođenjem vježbanja kod ovih trudnica mogu postići praktički jednaki rezultati kao i s primjenom inzulinske terapije, bez razlike u stopi komplikacija za majku i dijete, onda smo u potpunosti svijesni važnosti vježbanja u trudnoći, posebno kod ovakvog zdrastvenog problema.
Ovaj post je napisan zato jer me ljuti što se još uvijek Prenatalnom vježbanju ne pridaje dovoljna pažnja. U 21.stoljeću i dalje u našem gradu 5% trudnica vježba u trudnoći! 5%!
Ako se u emisijama na TV-u, gdje govore razni specijalisti, nitko ne sjeti pitatiti kineziologe, trenere, ljude koji su educirani u ovom području, da kažu dvije tri o tjelovježbi i stave naglasak na istu, kako da onda očekujemo zaustavljanje epidemije zvane pretilost i gestacijski dijabetes?!
Trudnice su moja velika ljubav. Velika misija. U ovih dvadesetak godina rada s njima, puno toga sam mislila da znam pa me rad s njima demantirao. Puno sam putem učila, a učim i dalje jer je svaka trudnica svijet za sebe, ali u jedno sam sigurna od početka-zdrava i fit trudnica, sutra zdrava i fit mama odnosno žena.